In a given transistor, the emitter current is changed by 2.1 mA. This results in a change of 2 mA in the collector current and a change of 0.05 V in the emitter-base voltage. The input resistance in ohm is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5000
b
3000
c
1000
d
500
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
for transistor ∆ie=∆ic+∆ib ∆ib=∆ie-∆ic=2.1-2.0mA =0.1 mA input resistance = ∆vBE∆ib= 0.051×10-4= 500