A glass flask having mass 390 g and an interior volume of 500 cm3 floats on water, when it is less than half filled with water. The density of the material of the flask is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.8 g/cc
b
2.8 g/cc
c
1.8 g/cc
d
0.28 g/cc
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Archimedes' principle390 g +250 ρwg=Vρwg V=640 cm3Volume of glass =640-500=140 cm3∴Density of material of flask a =390140=2.8 g/cc