Glass has refractive index μ with respect to air and the critical angle for a ray of light going from glass to air is θ. If a ray of light is incident from air on the glass,with angle of incidence θ, the corresponding angle of refraction is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
sin−11μ
b
90°
c
sin−11μ2
d
sin−11μ
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
aμg=1sinθ⇒μ=1sinθ. . . iNow from Snell's law μ=sinisinr=sinθsinr⇒sinr=sinθμ . . . .iiFrom equations i and iisinr=1μ2⇒r=sin−11μ2