A glass plate of length 50 cm, breadth 40 cm and thickness 5 cm weighs 3 kg in air. If it is held vertically with long side horizontal and the plate half immersed in a liquid, what will be its apparent weight (in N)? Surface tension of the liquid = 50 x 10-2 N/m.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.55.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, l = 50 cm; b = 40 cm and t = 5 cm; T=50×10−3N/mThe glass plate is under the action of the following forces (i) weight mg acting vertically downwards, (ii) force due to surface tension acting vertically downwards and (iii) upthrust experienced due to the half-immersed part of the plate. Thus, apparent weight of the glass plate, mg′=mg+2(l+t)×T−l×t×b2ρg=3×10+2(50+5)×10−2×0.5−50×5×402×10−6×103×10=30+0.55−25=5.55N