A glass rod of diameter d = 2 mm is inserted symmetrically into a glass capillary tube of radius r = 2 mm. Then the whole arrangement is vertically dipped into liquid having surface tension 0.072 N/m. The height to which liquid will rise on capillary is (Take g = 10 ms-2, ρliq = 1000 kg/m3. Assume contact angle to be zero of capillary tube to be long enough)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.44 cm
b
6 cm
c
4.86 cm
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, surface tension force support the weight of liquid. S×2πr+d2=r2−d24hρg⇒h = 0.0144 m= 1.44 cm
A glass rod of diameter d = 2 mm is inserted symmetrically into a glass capillary tube of radius r = 2 mm. Then the whole arrangement is vertically dipped into liquid having surface tension 0.072 N/m. The height to which liquid will rise on capillary is (Take g = 10 ms-2, ρliq = 1000 kg/m3. Assume contact angle to be zero of capillary tube to be long enough)