A glass slab of thickness t = 3 cm, R.I. μ=32 is placed between the object O and the concave mirror of focal length f = 4.5 cm. It is observed that the image is formed at the object. If we withdraw the slab, the image will be formed at a distance of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10cm/11
b
30cm/11
c
80cm/11
d
90cm/11
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Apparent shift =31-23 cm=1 cm. Therefore x-1=2×4.5⇒x=10 cm.Therefore1v−110=−29 ⇒v=9011 cm