A glass sphere of radius R=10cm is kept inside water. A point object O is placed at 20cm from A as shown in figure then the position of the image formed due to refraction at the first surface is at pcm from A. The magnitude of p is……… Given μg=32 and μω=43
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0030.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to law of refraction μ2v-μ1u=μ2-μ1R u=-20 cm v=? μ1=4/3 μ2=3/23/2v-4/3-20=3/2-4/310⇒v=-30 cm