A glass tube 80 cm long and open at both ends is half immersed in mercury. Then the top of the tube is closed and it is taken out of the mercury. A column of mercury 20 cm long then remains in the tube. The atmospheric pressure (in cm of Hg) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
90
b
75
c
60
d
45
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let p0 = atmospheric pressure, then p1V1=p2V2 or p2=p1V1V2 or p2=p04060=23p0Now, p2+(20cm of Hg)=p0 or 23p0+(20cm of Hg)=p0 or p03=20cm of Hg p0=60cm of Hg