A 20 gm bullet is shot horizontally and collides with a 1.98 kg block of wood. The bullet embeds in the block and the block slides along a rough horizontal surface for 1.5 m. If the coefficient of kinetic friction between the block and surface is 0.4, the original speed of the bullet is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2003 m/s
b
1003 m/s
c
100 m/sm/s
d
200 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
by consrvation of linear momentum mv=(m+M)V 20x10-3v=(0.02+1.98)V V=10-2v stoping distance S= V22a here a=μg V2=2μgs 10-4 v2=2(0.4)(10)(1.5) v=2003
A 20 gm bullet is shot horizontally and collides with a 1.98 kg block of wood. The bullet embeds in the block and the block slides along a rough horizontal surface for 1.5 m. If the coefficient of kinetic friction between the block and surface is 0.4, the original speed of the bullet is