A golfer standing on level ground hits a ball with a velocity of u = 52 ms-1 at an angle α above the horizontal. If tan α = 5/12, then the time for which the ball is at least 15 m above the ground will be (take g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 s
b
2 s
c
3 s
d
4 s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let at any time t, the ball be at height of 15 m.Sy=uyt+12ayt2 15=usinαt-12gt2 15=52×513t-12×10t2 t2-4t+3=0 (t - 1)(t - 3) = 0 t = 1 s, t = 3 s. Required time is 3 - 1 = 2 s
A golfer standing on level ground hits a ball with a velocity of u = 52 ms-1 at an angle α above the horizontal. If tan α = 5/12, then the time for which the ball is at least 15 m above the ground will be (take g = 10 ms-2)