The graph between the resistive force F acting on a body and the distance covered by the body is shown in the figure. The mass of the body is 25 kg and initial velocity is 2 m/s. When the distance covered by the body is 4 m, its kinetic energy would be (in J)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 10.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial K.E. of the body = 12mv2=12×25×4=50 JWork done against resistive force= Area between F-x graph = 12×4×20=40JFinal K.E. = Initial K.E. – Work done against resistive force = 50−40=10 J
The graph between the resistive force F acting on a body and the distance covered by the body is shown in the figure. The mass of the body is 25 kg and initial velocity is 2 m/s. When the distance covered by the body is 4 m, its kinetic energy would be (in J)