Graph of ( 1/v) vs. x for a particle under motion is as shown, where v is velocity and x is position. The time taken by particle to move from x = 4 m to x = 12 m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16/3 sec
b
10 sec
c
8 sec
d
12 sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
First find relation between v and x1v=3x16−14⇒dtdx=3x16−14⇒∫t1t2 dt=∫412 3x16−14dx Solve to get t2−t1=10s