A grasshopper can jump a maximum distance 1.6 m. It spends negligible time on the ground. How far can it go in 10 s?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
52m
b
102 m
c
202 m
d
402 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here angle of projection = 45°Rmax=1.6=u2g=u210 or u=4ms−1 Hence, the distance covered in 10 s is horizontal speed x time = u cos 45° × time =4×12×10=202m∣