Gravitational acceleration on the surface of a planet is 611g , where g is acceleration due to gravity on the surface of earth. The average mass density of the planet is 23 times that of the earth. If the escape speed on the surface of the earth is 11 kms–1, the escape speed on the surface of that planet is ____ kms–1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the gravitational acceleration on the surface be g' and density be ρ' g'g=611;ρ'ρ=23 Hence, R'R=3622 vesc'vesc∝R'2ρ'R2ρ=311 vesc'=3 km/s
Gravitational acceleration on the surface of a planet is 611g , where g is acceleration due to gravity on the surface of earth. The average mass density of the planet is 23 times that of the earth. If the escape speed on the surface of the earth is 11 kms–1, the escape speed on the surface of that planet is ____ kms–1