Gravitational acceleration on the surface of the planet is 611g, where g is the acceleration due to gravity on the surface of earth. The average mass density of the planetis 2/3 time that of the earth. If the escape speed on the surface of the earth is taken to be 11 kms-1, then find the escape speed on the surface of the planet (in kms-1).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0003.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that, g=GMR2=43πGRρ∴gpge=RpρpReρe also ve=2gR∴vepvee=gpRpgeRe=gpge⋅gpρegeρp=gpgeρeρp=61132=311∴ vep=311vee=311(11)=3kms−1
Gravitational acceleration on the surface of the planet is 611g, where g is the acceleration due to gravity on the surface of earth. The average mass density of the planetis 2/3 time that of the earth. If the escape speed on the surface of the earth is taken to be 11 kms-1, then find the escape speed on the surface of the planet (in kms-1).