Gravitational field intensity at an axial point of a circular ring whose mass is 5kg and a radius of 3m at a distance of 4m when a point mass 1kg is placed at the center of the ring is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.25G19
b
89G16
c
200G
d
89G400
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Gravitational field strength=E=Gmr2here universal gravitation constant=G; mass=m; distance=r; Enet=Ering+Epoint mass Ering=GMxx2+R23/2at an axial point here x=distance between center of ring and point under consideration;R=radius of the ring Ering=G×5×442+323/2=20G125=4G25N/kg Epoint mass=G×142=G16N/kg Enet=Ering +Epoint mass Enet=4G25+G16=64G+25G400=89G400