Gravitational force on 2kg mass at a point 10cm from the center of a solid sphere of radius 4cm of mass 3kg is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300G
b
200G
c
400G
d
600G
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Gravitational field at all outside point of a solid sphereGravitational Force=F=GmMR2; here universal gravitation constant=G; mass=m=2kg; distance=R=10cm;speher mass =M=3kg;F=GmMR2F=G×2×310×10−22F=6G×102=600G