A gun of mass 20 kg has bullet of mass 0.1 kg in it. The gun is free to recoil 804 J of recoil energy are released on firing the gun. The speed of bullet (ms-1) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
804×2010
b
2010804
c
8042010
d
804×4×103
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, m1=20kg m2=0.1kgwhere, v1 = velocity of recoil of gunand v2 = velocity of bullet.As, m1v1=m2v2 (∵momentum is conserved) v1=m2m1v2=0.120v2=v2200Recoil energy of gun =12m1v12=12×20v22002 804=10v224×104=v224×103 v2=804×4×103ms−1