A gun which fires small balls of mass 20 g is firing 20 balls per second on the smooth horizontal table surface ABCD. If the collision is perfectly elastic and balls are striking at the centre of table with a speed of 5 m/s at an angle of 60° with the vertical just before collision, then force exerted by one of the legs on ground is (assume total weight of the table is 0.2 kg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 N
b
1 N
c
0.25 N
d
0.75 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force on table due to collision of balls:Fdynamic =dpdt=2×20×20×10−3×5×0.5=2NNet force on one leg =14(2+0.2×10)=1N