Hailstone at 0ºC falls from a height of 1 km on an insulating surface converting whole of its kinetic energy into heat. What part of it will melt ? (Given: g=10m/s2,Lt=3.3×105
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
133
b
18
c
133×10−4
d
All of it will melt
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial potential energy of hailstone = MghJust before reaching the ground this potential energy will convert into kinetic energy.So, required kinetic energy which converts to heat energy = MghLet m mass of hailstone melts, so Mgh = =mL⇒mM=ghL=10×10003.3×105=133