Half life of a radioactive substance is 20 minute. Difference between points of time when it is 33% disintegrated and 67% disintegrated is approximately
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 minute
b
10 minute
c
15 minute
d
20 minute
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : T1/2=20 min. Decay constant, λ=0.693T1/2=0.69320=0.0345/ minute.we have N=N0e−λt Case-I: (When 33% disintegrated)N=N0−331000N0=671000N0 ∴671000N0=N0e−λt1 ……..(1)∴671000e−λt1 or 0.67=e−λt1 t1=2.303λ(log0.67)=11.60 min.Case-II :(when 67% disintegrated)N2=N0−67100N0=33100N0 ∴33100=e−λt2 ……….(2)or 0.33=e−λt2 or t2=2.303λlog(0.33)=32.14 min.Difference between time =t2−t1=20 min.
Half life of a radioactive substance is 20 minute. Difference between points of time when it is 33% disintegrated and 67% disintegrated is approximately