Half life of a radio-active substance is 20 minutes. The time between 20% and 80% decay will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 minutes
b
40 minutes
c
30 minutes
d
25 minutes
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know NN0=12t/T1/2For 20% decay NN0=80100=12t1/20 .........(i)For 80% decay NN0=20100=12t2/20 .........(ii)Dividing (ii) by (i) 14=12t2-t120;on solving we get t2-t1=40 min.