Half-life of a radioactive substance is 20 minutes. Difference between points of time when it is 33%disintegrated and 67% disintegrated is approximate
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 min
b
20 min
c
30 min
d
40 min
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
λ=0.693T1/2=0.69320=0.03465Now time of decay t=2.303λlogN0N⇒t1=2.3030.03465log10067=11.6 min and t2=2.3030.03465log10033=32 minThus time difference between points of time=t1-t2=32-11.6=20.4 min ≃20 min.