Half-life of a radioactive substance is 20 minutes. Difference between points of time when it is 33% disintegrated and 67% disintegrated is approximately
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 min
b
20 min
c
30 min
d
40 min
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Thus time difference between points of time = t2 – t1 = 32 – 11.6 = 20.4 min ≈20 min