The half-life of a radioactive substance is 30 minutes. The time (in minutes) taken between 40% decay and 85% decay of the same radioactive substance is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15
b
30
c
45
d
60
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N0= Nuclei at time t=0N1= Remaining nuclei after 40% decay =(1-0.4)N0=0.6N0N2= Remaining nuclei after 85% decay Hence, two half life is required between 40 % decay and 85 % decay of a radioactive substance.∴ Time taken =2τ1/2=2×30 min=60 min