The half-life of a radioactive substance is 40 years. How long will it take to reduce to one fourth of its original amount and what is the value of decay constant?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 year, 0.9173/year
b
90 year. 9.017/year
c
30 year, 0.0173/year
d
None of these
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
To reduce one fourth it takes time t=2(T1/2)=2 x 40=80 years.Decay constant λ=0.693T1/2=0.0173 years