The half-life of radium is 1620 years and its atomic weight is 226. The number of atoms that will decay from its 1 g sample per second will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.6 x 1010
b
3.6 x 1012
c
3.1 x 1015
d
31.1 x 1015
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to avogadro's hypothesis.N0=6.02 x 1023226=2.66 x 1021Half-life=T=0.693λ=1620 years∴λ=0.69311620 x 3.16 x 107 =1.35 x 10-11sec-1Because half-life is very much large as compared to its time interval, henceN=N0 Now dNdt=λN0 or dN=λN0dt =(1.35 x 10-11)(2.66 x 1021) x 1 =3.61 x 1010