Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A hammer of mass 1 kg strikes on the head of a nail with a velocity of 2 ms–1. It drives the nail 0.01 m into a wooden block. Find the force applied by the hammer and the time of impact.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

200 N ; 10–2 sec.

b

100 N ; 10–3 sec.

c

300 N ; 10–2 sec.

d

400 N ; 10–3 sec.

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

a = Retardation of the nail For the nail, 0 = u2 - 2as F = Force applied by the hammer on the nail = Average resistance force applied by wood on the nail= ma = 1 x 200N = 200NNow, v = Final velocity of the hammer = 0, u = Initial velocity of the hammer = 2m/sV = u - at ⇒ 0 = 2 - 200.t ⇒ t = 10-2s.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A hammer of mass 1 kg strikes on the head of a nail with a velocity of 2 ms–1. It drives the nail 0.01 m into a wooden block. Find the force applied by the hammer and the time of impact.