A heat engine absorbs 2000 cal of heat and rejects 6300 J to sink. What is its efficiency?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60%
b
25%
c
40%
d
50%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
efficiency of heat engine is η=Work doneheat given(Q1)=WQ1heat given is Q1 =2000calorie heat rejected is Q2= 6300 joule=63004.2calorie;(conversion 1calorie =4.2joule); work done=Q1−Q2; substitute in efficiency equation, η=Q1−Q2Q1⇒η=2000−63004.22000 ⇒η=2000−15002000⇒η=5002000=14⇒percentage efficiency =η=14×100=25%.