A heat engine operates between 400 K and 800K. In order to increase the efficiency to 60%, the temperature of source has to be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Decreased by 200 K
b
Increased by 200K
c
Decreased by 400 K
d
Increased by 400 K
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
efficiency of heat engine =η=1-T2T1; here T1,T2 are temperatures of source and sink;givenT1=800K ,T2=400K; efficiency required is 60%⇒η=60100then new source temperature T11=? substitute in above equation⇒60100=1−400T11⇒400T11=1−35⇒400T11=25⇒T11=1000K∴ΔT1=T11−T1=1000−800=200Ktemperature of source has to be increased by 200K