A heat engine receives 1600 calorie of heat energy from the source at 400K in each cycle. If the sink is at 300 K, the heat rejected per cycle to the reservoir is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
400 cal
b
400 J
c
1200 cal
d
1200 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
efficiency of heat engine=η=1-T2T1=work done (W)heat given(Q1)=T1−T2T1T1=400K=temperature of source;T2=300k=temperature of sink;Q2=amount of heat rejected;Q1=1600calorie=amount of heat absorbed;w=work done;substitute in above equation,W1600=T1−T2T1W1600=400-300400⇒W=400CalorieHeat rejected to sink Q2=Q1−W=1600−400=1200Cal
A heat engine receives 1600 calorie of heat energy from the source at 400K in each cycle. If the sink is at 300 K, the heat rejected per cycle to the reservoir is