A heat engine is working between the temperatures 600 K and 300K. If temperature of source is decreased by 100K, efficiency is η1 and if temperature of sink is decreased by 100 K, efficiency becomes η2 . find η1η2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
53
b
35
c
25
d
45
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
efficiency of heat engine =η=1-T2T1; T1,T2 temperatures of source and sink; given T1=600K,T2=300K temperature of source is decreased by 100K, efficiency is η1η1=T11−T2 T11=500−300500=25temperature of sink is decreased by 100 K, efficiency becomes η2 η2=T1−T21T1=600-200600=23 η1η2=25X32=35