A heavy ball is suspended from the ceiling of a motor car through a light string. A transverse pulse travels at speed of 60 cm/sec on the string when the car is at rest and 62 cm/sec when the car accelerates on a horizontal road. The acceleration of the car is _________m/sec2.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0003.65.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially , T = mg Finally , T1=mg2+ma2=mg2+a2 Given : V = 60 cm/sec , V1=62 cm/sec We know, V=Tμ ∴V1V=T1T ⇒6260=mg2+a21/2mg ⇒1+260=1+a2g21/4 ⇒1+1304=1+a2g2 ⇒1+430=1+a2g2 ⇒a2=215g2 ⇒a=215×g ⇒a=3.65 m/sec2