Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A heavy particle is attached to one end of a string 1m long whose other end is fixed at O. It is projected from its lowest position horizontally with a velocity V:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

If V2 > 5 g the particle will describe complete circular motion in the vertical plane

b

If V2 = 3.5 g the tension in the string will become zero after the string has turned through 120o

c

If V2 = 2 g, the tension in the string becomes zero the velocity of the particle also becomes zero

d

If V2 = g the velocity of the particle becomes zero after the string turns through 60°

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

−mgl(1−cos⁡θ)=12mv2−12mu2    .......(i)T−mgcos⁡θ=mv2l                      ........(ii)V2=gl(2−3cos⁡θ) (a) θ=π,V2=5gl, hence true  (b) 3.5=2−3cos⁡θ,cos⁡θ=−12       ⇒A=120∘ hence true  (c) 2=2−3cos⁡θ,cos⁡θ=0,θ⇒π2, hence true  (d) 1=2−3cos⁡θ,cos⁡θ=13,θ>60∘, hence true
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring