At the height 80 m, an aeroplane is moving with 150 ms-1. A bomb is dropped from it so as to hit a target. At what distance from the target should the bomb be dropped? (Take, g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
605.3 m
b
600 m
c
80 m
d
230 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The horizontal distance covered by bomb,BC=vH×2hg=1502×8010=600 m∴ The distance of target from dropping point of bomb,AC=(AB)2+(BC)2=(80)2+(600)2=605.3 m