At the height 80 m, an airplane is moving with a speed of 150 m/s. A bomb is dropped from it so as to hit a target. At what horizontal distance (in meter) from the target should the bomb be dropped (given g=10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 600.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The horizontal distance covered by bomb,BC=uH×2hg=1502×8010=600m
At the height 80 m, an airplane is moving with a speed of 150 m/s. A bomb is dropped from it so as to hit a target. At what horizontal distance (in meter) from the target should the bomb be dropped (given g=10 m/s2)