Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At a height 0.4 m from the ground, the velocity of a projectile in vector form is v→=(6i^+2j^)ms−1. The angle of projection is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

45∘

b

60∘

c

30∘

d

tan−1(3/4)

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

v2=u2−2gh  or     u2=v2+2gh or  ux2+uy2=vx2+vy2+2gh,ux=vxSo, uy2=vy2+2gh  or  uy2=(2)2+2×10×0.4=12uy=12=23ms−1,ux=vx=6ms−1tan⁡θ=uyux=236=13⇒θ=30∘
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
At a height 0.4 m from the ground, the velocity of a projectile in vector form is v→=(6i^+2j^)ms−1. The angle of projection is