The height of a mercury barometer is 75 cm at sea level and 50 cm at the top of a hill. Ratio of density of mercury to that of air is 104. The height of the hill is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
250 m
b
2.5 km
c
1.25 km
d
750 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Difference of pressure between sea level and the top of hillΔP=h1−h2×ρHg×g=(75−50)×10−2×ρHg×g ………..(i)and pressure difference due to h meter of air ΔP=h×ρair ×g ………..(ii)By equating (i) and (ii) we get h×ρair ×g=(75−50)×10−2×ρHg×g∴h=25×10−2ρHgρair =25×10−2×104=2500m∵ρhg= 13600kg/m3 & ρair= 1.26kg/m3∴Height of the hill = 2.5 km.