A helicopter is ascending vertically with a speed of 8m/s. At a height of 120m above the earth, a stone is dropped from a window. How much time does it take for the stone to reach the ground.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.83S.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial speed u=8 m/sHeight h=120 mFrom equation of height of tower h=12gt2−ut⇒120=12×9.8×t2−8t⇒4.9t2−8t−120=0t=8±64+4×4.9×1202×4.9t=8±49.159.8t=5.83s (only positive value)