A helicopter is flying horizontally at 8 m/s at an altitude 180 m when a package of emergency medical supplies is ejected horizontally backward with a speed of 12 m/s relative to the helicopter. Ignoring air resistance what is horizontal distance between the package and the helicopter when the package hits the ground?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
120 m
b
24 m
c
36 m
d
72 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by package to reach the ground:T = 2×18010 = 6 s Horizontal distance travelled by helicopter in this time:8 x 6 = 48 m.Velocity of package w.r.t ground = 12-8 = 4 m/s in backward direction.Horizontal distance travelled by package in time T = 4× 6 = 24 m.So horizontal distance between them = 48 +24 = 72 m
A helicopter is flying horizontally at 8 m/s at an altitude 180 m when a package of emergency medical supplies is ejected horizontally backward with a speed of 12 m/s relative to the helicopter. Ignoring air resistance what is horizontal distance between the package and the helicopter when the package hits the ground?