A hemispherical bowl just floats without sinking in a liquid of density 1.2 × 103 kg/m3. If outer diameter and the density of the bowl are 1 m and 2 × 104 kg/m3 respectively, then the inner diameter of the bowl will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.94 m
b
0.90 m
c
0.98 m
d
0.99 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight of the bowl = mg =Vρg=43πD23−d23ρgwhere D = Outer diameter, d = Inner diameter ρ = Density of bowl Weight of the liquid displaced by the bowl =Vσg=43πD23σ gwhere σ is the density of the liquid.For the flotation 43πD23σg=43πD23−d23ρg⇒123×1.2×103=123−d232×104By solving we get d = 0.98 m.