A hemispherical bowl just floats without sinking in a liquid of density 1.2 x 103kg/m3. If the outer diameter and the density of the bowl are 1 m and 2×104kg/m3, respectively, then the inner diameter of the bowl will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.94 m
b
0.97 m
c
0.98 m
d
0.99 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight of the bowl = mg =Vρg=43πD23−d23ρgwhere D = Outer diameter d = Inner diameter ρ = Density of bowlWeight of the liquid displaced by the bowlVσg=43πD23σgwhere σ is the density of the liquid. For floatation: 43πD23σg=43πD23−d23ρg⇒123×1.2×103=123−d232×104 By solving, we get d=0.98m .
A hemispherical bowl just floats without sinking in a liquid of density 1.2 x 103kg/m3. If the outer diameter and the density of the bowl are 1 m and 2×104kg/m3, respectively, then the inner diameter of the bowl will be