A hemispherical bowl just floats without sinking in a liquid of density 1.2 × 103kg/m3. If outer diameter and the density of the bowl are I m and 2 x l04kg/m3 respectively, then the inner diameter of the bowl will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.94 m
b
0.97 m
c
0.98 m
d
0.99 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight of the bowl = mg = Vρg = 43π[(D2)3-(d2)3]ρgWhere D = Outer diameter d = Inner diameter ρ = Density of bowlWeight of the liquid dispalced by the bowl = Vσg = 43π(D2)3σgwhere σ is the density of the liquid.For the flotation43π(D2)3σg = 43π[(D2)3-(d2)3]ρg⇒ (12)3×1.2×103 = [(12)3-(d2)3]2×104By solving we get d = 0.98 m.