A hole of area 5 cm2 is formed in the side of a ship 3 m below the water level. What minimum force (in N) is required to hold on a patch covering the hole from the inside of the ship?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 15.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, h=3m∴ P=hρg=3×103×10∵ density of water, ρ=103kgm−3 ) Area of hole, A=5cm2=5×10−4m2 Therefore, force required to hold a patch covering the hole, F=P×A=3×103×10×5×10−4=1.5×10N=15N