A hole is made at the bottom of a tank filled with water (density= 103 kg/m3). If the total pressure at the bottom of the tank is 3 atm (1 atm = 105 N/m2), then the velocityof efflux is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
200m/s
b
400m/s
c
600m/s
d
500m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total pressure at the bottom = 3 atmPressure due to water in the tank = 3 atm - 1 atm = 2 atm = 20 m of water columnHeight of water in the tank is h = 20 mSo, velocity of efflux=2gh=2×10×20=400=20m/s
A hole is made at the bottom of a tank filled with water (density= 103 kg/m3). If the total pressure at the bottom of the tank is 3 atm (1 atm = 105 N/m2), then the velocityof efflux is