A hollow hemisphere has a mass of 8kg and radius of 10cm. Gravitational force on a mass of 8kg at the center of hemisphere is (approx.)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
21.6×10−8N
b
27.7×10−8N
c
6.6×10−8N
d
8.8×10−8N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Gravitational field intensity at the centre of hollow hemisphere is ,E=GM2R2E=G×8210×10−22 E=6.67×10−11×82×10−2=26.68×10−9 E=2.7×10−8N/kg ∴Gravitational force isF=m×E=8×2.7×10−8=21.6×10−8N