A hollow sphere of mass m starting from rest rolls down, without slipping, on an inclined plane of inclination θ. What is the total energy of the sphere after 10-5 s if velocity after 10-5 s is v?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5/6mv2
b
2/3mv2
c
10−5mv2
d
mv2/10−5
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy =12mv2+12Iω2=12mv2+1223mr2v2r2=12mv2+13mv2=5mv26