A hoop of radius 2 m weighs 100 kg. It rolls along a horizontal floor so that its centre of mass has a speed of 20 cm s-1. How much work has to be done to stop it?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 J
b
4 J
c
6 J
d
8 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, R = 2m, M = 100 kg, v = 20 cm s-1 = 20 × 10-2 ms-1 Total kinetic of the loop = KT+ KR = 12Mv2+12Iω2 [∴ For a hoop, I = MR2] = 12Mv2 + 12MR2ω2 = 12Mv2 + 12Mv2 [∵ v = Rω] = Mv2Work required to stop the hoop = Total kinetic energy of the hoop = Mv2 = (100 kg)(20 × 10-2 ms-1)2 = 4 J