A horizontal force just sufficient to move a body of mass 4 kg lying on a rough horizontal surface is applied on it. The coefficient of static and kinetic friction between the body and the surface are 0.8 and 0.6, respectively. If the force continues to act even after the block has started moving, the acceleration of the block in ms-2 is (g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
¼
b
½
c
2
d
4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The minimum force required to just move a body will be f1=μsmg. After the motion is started, the friction will become kineti(c) So the force which is responsible for the increase in velocity of the block isF=(μs-μk)mg = (0.8 – 0.6) × 4 × 10 = 8NSo, a=Fm=84=2ms−2
A horizontal force just sufficient to move a body of mass 4 kg lying on a rough horizontal surface is applied on it. The coefficient of static and kinetic friction between the body and the surface are 0.8 and 0.6, respectively. If the force continues to act even after the block has started moving, the acceleration of the block in ms-2 is (g = 10 ms-2)