A horizontal force of 100 N is applied a block of mass 10 kg is placed on a rough horizontal surface with a coefficient of kinetic friction, μk=0.5. Find the acceleration of the block. (Take g=10ms−2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 ms−2
b
5 ms−2
c
15 ms−2
d
0.5 ms−2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, m = 10 kg, g = 10ms−2, μ = 0.5, F = 100 NForce of friction,f=μN=μmg=0.5×10kg×10ms−2=50NForce that produces accelerationF′=F−f=100N−50N=50Na=F′m=50N10kg=5ms−2
A horizontal force of 100 N is applied a block of mass 10 kg is placed on a rough horizontal surface with a coefficient of kinetic friction, μk=0.5. Find the acceleration of the block. (Take g=10ms−2 )